PŘIBLIŽNĚ 100 LET INOVACÍ A TECHNICKÉ DOKONALOSTI

V roce 1922 založil A. T. Schmitz společnost později nazvanou Rotarex. V následujících desetiletích se Rotarex pod vedením několika generací rodiny Schmitz nepřetržitě rozrůstal a nyní je předním světovým výrobcem plynových ventilů a systémů a řešení v oblasti regulace plynu.

Zveme vás k prohlídce naší historie. Poznejte jaké události, inovace a akvizice formovaly dnešní Rotarex.
 

1922 - 1935: RANÁ LÉTA

V roce 1922 založil A. T. Schmitz v Lucembursku společnost "Ceodeux", která se zabývala výrobou CO2. V roce 1926 začala společnost vyrábět ventily pro CO2 a acetylen.
 • A. T. Schmitz definoval základní hodnoty společnosti Rotarex: technickou dokonalost, kvalitu a inovace.

 • Mnoho plynárenských společností a místních průmyslových odvětví si vybíralo vynikající pojistné ventily společnosti.

 • Jedním z prvních odborně-technických inovací se stal pedálový ventil Hermeticus.

 • Naše první továrna byla založena v Lintgenu (Lucembursko), kde nyní sídlí centrála firmy Rotarex.

1935 - 1947: Vývoj nových ventilů

Díky naší pověsti špičkového konstruktéra lahvových ventilů u nás mnoho firem vyvíjelo nové výrobky a díky těmto inovacím jsme se brzy stali úspěšnými v rámci Beneluxu.
 • Od prvních let až do současnosti se výroba provádí pouze v halách firmy Rotarex, a to za účelem lepší kontroly vysokých standardů kvality a čistoty.

 • V roce 1946 pomáhá Ceodeux s poválečnou obnovou poté, co nás armáda Spojených států požádala o dodávky ventilů Schrader a zároveň nám pomohla koupit 3 vysokorychlostní stroje a tím nám umožnila získat významnou výrobní výhodu.

 • V roce 1947 se Edgar Schmitz stává generálním ředitelem a pod jeho vedením se aktivity společnosti rozšiřují do oblasti rychle rostoucího trhu s LPG, vyvíjí se přesné výrobní metody a vytváří se silné vztahy s předními výrobci plynového průmyslu.

1947 - 1976: Regionální Leader

Díky rostoucí výrobní kapacitě a instalaci nejnovějších německých vysokorychlostních automatizovaných strojů jsme se stali předním regionálním výrobcem vysoce kvalitních a přesných produktů za nejlepší cenu.
 • Abychom získali konkurenční výhodu, zdvojnásobili jsme kapacitu a instalovali vysokorychlostní automatizované stroje vyrobené podle našich přesných požadavků v Německu.

 • Spolu s vývojem revolučního pojistného LPG ventilu, podporujeme technologicky vyspělé a analytické laboratoře vyvinutím prvního pneumatického ventilu a manuálního UHP ventilu.

 • V roce 1972 jsme vyvinuli nové ventily pro hasicí systémy, včetně ventilů fixních hasicích zařízení, které vyhovují měnícím se evropským předpisům.

 • V roce 1976 převzal Jean-Claude Schmitz vedení společnosti od svého otce a zahájil ambiciózní program rozvoje v celosvětovém měřítku.

1976 - 1989: Rozmach

S cílem přesunout se z pozice regionálního lídra k celosvětovému jsme vynaložili nemalé investice do výzkumu a vývoje, zavedli špičkové výrobní techniky umožňující zachovat přesnost a kvalitu a rovněž jsme začali přebírat jiné významné společnosti zajišťující doplňkové služby.
 • Naše první specializované centrum výzkumu a vývoje bylo vytvořeno v roce 1977 s cílem urychlit tempo inovací a vyhovět požadavkům zákazníků na konstrukční změny.

 • V roce 1979 jsme učinili důležité rozhodnutí investovat do laboratoře a technologie na kontrolu kvality, s cílem zůstat nejlepšími ve své třídě, a navíc jsme angažovali i nezávislého auditora kvality APRAGAZ.

 • V 80. letech jsme v honbě za novými technologiemi převzali 5 ze světově nejpokročilejších společností na výrobu plynových zařízení, což nám umožnilo získat jeden z nejúplnějších sortimentů plynových zařízení na trhu.

 • Náš průkopnický návrh nejprodávanější rodiny membránových ventilů pro vysoce čisté a ultračisté plyny byl následován prvním blokovým rozdělovačem na světě, který zlepšuje bezpečnost a šetří místo.

1989 - 2000: Přeměna v Rotarex

Díky celosvětovému působení a výrobnímu portfoliu zahrnujícímu celou škálu aplikací a typů plynů, jsme přerostli jméno „Ceodeux“ (francouzsky CO2) a změnili se v Rotarex- a tempo globální expanze se zrychlilo.
 • Devadesátá léta byla plná průlomových inovací: např. ventil zbytkového tlaku a 80% plnicí ventil pro LPG, který představoval významné bezpečnostní zlepšení a stal se vyžadovaným konstrukčním standardem.

 • V roce 1995 jsme s cílem doplnit naši řadu UHP ventilů získali společnost SELFA, předního francouzského výrobce ventilů pro ultračisté a kryogenní aplikace, a tím jsme získali nové technologie i trhy.

 • Za účelem zrychlení inovací a rozvoje nových technologií jsme převzali prototypovou divizi společnosti Electrolux, která tvoří společnost Rotarex Rapid Development Group.

 • Další důležitá akvizice se uskutečnila v roce 1999, kdy se společnost Merobel, přední výrobce potrubních ventilů a tlakových regulátorů pro kyslíkové rozvody, stala součástí Rotarexu.

2000 - 2010: Globální expanze

Otevření nových kanceláří a továren a současně získání technicky rozvinutých firem nám umožnilo vytvořit globální prodejní, servisní a logistickou infrastrukturu, která poskytuje vysoce individuální služby.
 • V tomto desetiletí došlo k významným akvizicím a expanzi prodejní sítě, k převzetí společností SRG Schulz & Rackow Gastechnik, IBERGAS, CMT a SAGANA a otevření 10 nových prodejních kanceláří.

 • V roce 2004 jsme konsolidovali svůj automobilový segment v novou divizi a jako jedni z prvních jsme začali vyvíjet nové technologie, ventily do nádrží a komponenty pro vozidla poháněná LPG, CNG nebo H2.

 • Naše vynikající kryogenní technika, která bezchybně funguje při teplotách nižších než -190° C, pomáhá při startu rakety Ariane a vynášení satelitů do vesmíru.

 • Pomocí našich širokých znalostí a technických dovedností jsme vyvinuli BubbleBox, jednoduchý a inovativní způsob, jak si dopřát perlivou vodu přímo z kohoutku.

2011 - Současnost: globální prvenství

Pokračujeme v rychlém růstu, investujeme do nových technologií a zařízení, dodáváme výrobky a systémy nejvyšší kvality a rychle reagujeme na potřeby zákazníků na celém světě.
 • V roce 2011 jsme představili kompaktní automatický hasicí systém FireDETEC, který má certifikaci UL a FM a který chrání kritická zařízení jako motory vozidel, digestoře, CNC stroje a další.

 • Digitální technologie považujeme za klíčové ohnisko inovací a tento nový MLD detektor je dobrým příkladem: snímá změnu fáze LPG, takže ukáže operátorům vysokozdvižných vozíků na plynový pohon, kdy mají nádrž téměř prázdnou.

 • Spojením mechanických a elektronických technologií rozvíjíme přesnější způsoby regulace plynu a dosahujeme lepších výkonů, jak je vidět u tohoto mechatronického regulátoru pro automobily poháněné CNG.

 • V současnosti je Rotarex stále rodinným podnikem s ročním obratem 150 miliónů EUR, globální servisní infrastrukturou o 1200 zaměstnancích v 10 továrnách po celém světě, 6 centry výzkumu a vývoje a 23 prodejními centry, která mají na starosti 65 zemí.